lesswaste,  prezenty

Lesswaste i pakowanie prezentów.

Zapraszam dziś na kolejny wpis dotyczący prezentów. Tym razem dotyczy zapakowania tego, co chcemy podarować. Opakowanie prezentu, zarówno jak sama zawartość, może być mniej i bardziej ekologiczne. Ten wpis ma zachęcić Was do zwrócenia uwagi na ten temat. Bo jest ważny i dla naszej kieszeni, i dla środowiska.

Ludzie pakują prezenty od dawien dawna.

W co najczęściej? W papier lub materiał – zobaczcie, jak pięknie wyglądają koreańskie bojagi i japońskie Furoshiki
Wzorzysty papier do pakowania prezentów, jako taki, powstał przez przypadek. W 1917 r w pewnym sklepie w USA sklepie skończyła się bibuła, w którą wówczas pakowano prezenty, i właściciele wyłożyli na sprzedaż papier, który miał posłużyć do zrobienia kopert. Pomysł bardzo spodobał się klientom. Rok później sytuacja powtórzyła się – i dlatego w 1919 roku zdecydowali się na druk papieru świątecznego.
Kolejny krok ułatwiający dawanie prezentów to wynalazek Francisa Wolle, który w 1852 opatentował maszynę do produkcji papierowych torebek na prezenty.
 
Doszło do tego, że w samych Stanach Zjednoczonych w czasie Świąt produkuje się cztery miliony ton śmieci pochodzących tylko z opakowań prezentów kosztujących miliony dolarów.

Nie wszyscy wiedzą, że nie każdy papier do pakowania prezentów można poddać recyklingowi. Jest malowany i lakierowany w sposób uniemożliwiający jego przetworzenie, i staje się odpadem, który zostanie na Ziemi dużo dłużej, niż zwykły papier.

Przyznajcie sami – nie brzmi to dobrze.

Dlatego dzisiejszy wpis to serdeczna prośba – zapakujcie proszę prezenty tak, żeby wygenerowały jak najmniej niepotrzebnych odpadów.

 

 

Jak to zrobić? Poniżej kilka porad dotyczących pakowania w duchu lesswaste.

1. Zapakuj samodzielnie. Wiem, że skorzystanie z pomocy sprzedawcy przy pakowaniu bywa bardzo kuszące, bo oszczędzasz czas i masz od razu gotowy do położenia pod choinką prezent. Pakując samodzielnie masz pewność, że użyte do pakowania rzeczy są ekologiczne.

2. Zrezygnuj ze wszystkiego, co błyszczy – lakierowany papier i torby prezentowe nie nadają się do recyklingu.

3. Używajmy toreb papierowych wiele razy! To żaden wstyd, że używasz zeszłorocznej toby do zapakowania prezentu. Mam wątpliwość, czy ktoś w ogóle się zorientuje. Chyba, że będzie na niej inne imię 🙂

4. Zrezygnuj z przezroczystej folii do pakowania – po pierwsze, folia sama w sobie nie jest ekologiczna, po drugie – i tak musisz zapakować w coś jeszcze jeśli chcesz, żeby zawartość pozostała tajemnicą do momentu odpakowania prezentu.

5. Kup brązowy papier, okręć sznurkiem, dodaj gałązkę choinki, szyszkę, plaster pomarańczy. Serio, nie potrzeba więcej, żeby było ładnie.

6. Masz niepotrzebne lniane serwetki? Spróbuj nieduże prezenty owinąć nimi jak furoshiki. Może się uda?

7. Masz maszynę do szycia i chęci? Może z resztek materiału, które pewnie posiadasz, uszyjesz woreczki na prezenty, albo zwykłe owijki, które później będą mogły służyć jako ściereczki, albo wielorazowa chusteczka do nosa?

8. Chcesz poprzeglądać inspirujące obrazki? Zapraszam na tablicę tematyczną na moim profilu na Pintereście.

9. Chcesz wydrukować sobie piękne pomoce? Zobacz, jakie cuda przygotowane są na blogu Pauliny – One Little Smile

 

 

 

Postarajmy się, by śmieci wygenerowanych w czasie Świąt było jak najmniej, i by były dobrej jakości – czyli nadawały się do przetworzenia. Masz na to teraz jeszcze czas – ususz plasterki z dwóch pomarańczy, znajdź kilka szyszek, kup sznurek, jeśli nie masz. Tylko tyle i aż tyle. Namawiam!

Główne zdjęcie pochodzi z bazy freepik.com

Pierwsze zdjęcie pochodzi z bazy freepik.com

Drugie zdjęcie pochodzi z bazy freepik.com