GDZIE ODDAĆ

Warto się dzielić!

Często zaglądacie tu, żeby dowiedzieć się jak pozbyć się niechcianych rzeczy sprzedając je. To zrozumiałe, że super jest odzyskać część środków za którą coś kupiliśmy. Sprzedawać można wszystko – ubrania, nietrafione kosmetyki, książki, buty… co tylko chcesz. Jedne rzeczy sprzedają się szybciej i łatwiej, inne trudniej i dłużej. Czasem decydujemy się obniżać cenę, czekać, próbować sprzedaży w innych miejscach czy na innych platformach – im droższa rzecz (lub jeśli mamy ich dużo) tym większa szansa, że będziemy próbować do skutku.

Czasem jednak chcemy pozbyć się rzeczy dużych – mebli, wyposażenia wnętrz, umywalki. Co można z nimi zrobić, poza niełatwą (ze względu na gabaryty) sprzedażą?

 

Oddawanie rzeczy

 

O korzyściach płynących z oddawania niechcianych rzeczy pisałam Wam już nieraz. Oddawanie jest wygodne (nie musisz robić zdjęć, prasować ubrań, odpowiadać potencjalnym kupującym), szybkie (nie czekasz, aż ktoś kupi za interesującą Cię cenę) i pożyteczne. Wspominałam Wam o miejscach, gdzie można oddawać rzeczy, i dziś chcę opisać kolejne z nich. Jeden z nich to sklep charytatywny ReStore  z wyposażeniem wnętrz i materiałami budowlanymi. Sklep jest jednym z programów fundacji Habitat for Humanity Poland.

 

Habitat for Humanity Poland działa od 1992 roku – poprawiając m.in. warunki mieszkaniowe osób w potrzebie, zapobiegając bezdomności poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań mieszkaniowych, wspierając osoby, rodziny, a także organizacje pożytku publicznego prowadzące działalność opiekuńczą, schroniska czy mieszkania chronione. Fundacja wpływa na zmiany systemowe: jest głosem osób wykluczonych mieszkaniowo; działa na ich rzecz w ramach komisji eksperckich, wpływa na ustawodawstwo podczas konsultacji publicznych, publikuje raporty. W Polsce Fundacja pomogła poprawić warunki zamieszkiwania 4500 osób.

 

Czym jest sklep charytatywny ReStore?

 

Sklep charytatywny ReStore Fundacji znajduje się w Warszawie, przy ulicy Łojewskiej 12 na Targówku. Można tu kupić i jednocześnie oddać wyposażenie wnętrz w dobrym stanie – od łóżka, przez obrazy do szklanek. Wszystko to, co przyda się przy urządzaniu mieszkania od zera. Tam mogą je w okazyjnych cenach kupić ci, którzy wolą kupować z drugiej ręki, osoby których nie stać na kupno nowych artykułów wyposażenia wnętrz, lub też poszukiwacze wyjątkowych przedmiotów i okazji. Cały dochód z ich sprzedaży jest przekazywany Fundacji Habitat for Humanity Poland na realizację jej celów statutowych.

 

 

 

 

 

 

To, co można tu kupić, znajdziecie na zdjęciach w galerii. Przyznaję, jest różnorodnie! Widziałam i meble z Ambasady Kanady, i piękne stare kubki, i dodatki z IKEA. I to jest zaleta takiego miejsca. Z całą pewnością warto zachodzić tam od czasu do czasu w poszukiwaniu perełek, lub śledzić stronę www.sklep.restore.org.pl gdzie można kupować i rezerwować przedmioty, i profil na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeczy, które trafiają do ReStore jest dużo. Tylko przez pierwsze 12 miesięcy działania do sklepu trafiło przyczynił się do uratowania ponad 350 ton produktów, które zostały albo sprzedane, albo przekazane do ponownego wykorzystania. 350 ton rzeczy zawróconych z drogi na wysypisko! Niewyobrażalne w kontekście produkcji odpadów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wielu przypadkach zapewniają transport. Wystarczy skontaktować się ze sklepem mailowo lub telefonicznie, darowizny@restore.org.pl lub 577 444 907. Jeśli rzeczy są w dobrym stanie, zostaną wystawione w sklepie ReStore na sprzedaż, skąd pójdą na dalszą służbę.

ReStore to coś więcej, niż tylko sklep charytatywny.

 

To miejsce, dla którego twórców ważna jest współpraca sąsiedzka, i działania proekologiczne. Już od września ruszy warsztat stolarski ReStore Lab, w którym realizowane będą na przykład zajęcia z renowacji, i cykl działań edukacyjnych ReStore Edu kierowany głównie do dzieci i młodzieży, dotyczące szacunku do środowiska i idei zrównoważonego rozwoju. Poprowadzą je eksperci z dziedziny ekonomii cyrkularnej i sama nie mogę się ich doczekać! Będę śledzić zapowiedzi, i Wam o nich napiszę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sklep Restore mieści się przy ulicy Łojewskiej 12 i jest otwarty od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 16:00.