Sprzątanie

Test szuflady i pamięć pamiątek

Czy to pamiątki mają przypominać nam o zdarzeniach z przeszłości, czy raczej to my powinniśmy pamiętać o pamiątkach?

Jak pozbywać się zbędnych przedmiotów?

Przy pozbywaniu się zbędnych rzeczy ważny jest plan i wiedza, czego chcemy się pozbyć, a co zostaje.

Na początek zrób mały test. Wybierz jedną szufladę (lub zamkniętą półkę), weź kartkę i wypisz wszystkie rzeczy, które Twoim zdaniem się w niej znajdują. Wszystko to, co pamiętasz. A teraz otwórz ją i porównaj wyniki.

O czym nie pamiętałaś?

Pewnie nie pamiętałaś o zbędnych rzeczach – niepiszącym od dawna długopisie, kalendarzyku z 2013 roku, cieniach w niepasujących kolorach.

A czy pamiętałaś o uszkodzonej biżuterii, którą miałaś zanieść do naprawy, drewnianym pudełku, które miałaś ozdobić metodą decoupage, książce do przeczytania – może tak, bo co jakiś czas w Twojej głównie zapala się lampka „muszę się tym zająć”?

A czy pamiętałaś o pamiątkach? Magnesie na lodówkę, kartce świątecznej otrzymanej 10 lat temu, naszyjniku z makaronu od dziecka? Może nie. Ale czy to źle? Nie, zupełnie nie.

Po co nam pamiątki?

Pamięć pamiątek.Taka je st rola tych przedmiotów. Mają nam przypomnieć, kiedy zapomnimy. Mają przenieść nas w czasie i przypomnieć nam jakiś dzień lub wydarzenie. Chorwację, w której nie byliście od lat, ciocię, która jako ostatnia z rodziny wysyłała kartki na Boże Narodzenie, wyjątkowym Dniu Mamy  w przedszkolu, który widziałaś przez mgłę łez wzruszenia.

Kiedy widzę ascetycznie urządzone puste japońskie  mieszkania ogarnia mnie lekki niepokój. W takim domu może mieszkać każdy, jak w hotelu. Niech nasze mieszkanie będzie nasze. Z naszymi ulubionymi kwiatkami, książkami czy kolekcją filmów na DVD. Tak radykalny minimalizm jest nie dla mnie.

O przedmioty i przestrzeń trzeba jednak  dbać. Niech nie będzie tak, że w szufladzie trzymamy rzeczy nieużywane na co dzień, a nie mamy gdzie odłożyć notatnika. Znajdźmy balans w tym co mamy – tak, by przeszłość nie przeszkadzała nam dziś w dosłownym tych słów znaczeniu. I zapominajmy o pamiątkach – ich znalezienie jest cudowną frajdą.

 

Gosia

Dodaj komentarz