prezenty

Pomysły na prezenty.

Dużo mówi się ostatnio o recyklingu rzeczy, niezaśmiecaniu środowiska, kupowaniu ubrań z drugiej ręki. Coraz popularniejszy jest trend less waste / zero waste i ekonomii zamkniętego obiegu.

 

Myślicie, że da się to połączyć z tradycją wręczania prezentów?

Wielu osobom prezenty świąteczne kojarzą się ze stresem, że nie wiadomo co kupić bliskim; z nerwami, że kupujemy w ostatniej chwili; z kolejkami w sklepach, w którym niby lecą kolędy, ale atmosfera jest lekko nerwowa; z górą śmieci w altanie śmietnikowej 25 grudnia, po otwieraniu prezentów.

 

A gdyby tak zrobić to nieco inaczej?

 

Jestem przekonana że świat less waste i wręczanie prezentów można ze sobą połączyć – i dlatego przygotowałam listę nietypowych pomysłów na podarunki dla bliskich.

 

Pierwsze to takie, których (fizycznie) nie ma.

 

Drugie to rzeczy z drugiej ręki.

 

Co to są prezenty, których nie ma? To prezenty – przeżycia. Nie dajesz rzeczy, ale możliwość miłego spędzenia czasu.

 

1. Wizyta w escape roomie. Świetna zabawa dla dowolnej liczby osób – pary, rodziny, przyjaciół. Są różne tematy, różne stopnie zaawansowania. Dla lubiących horrory są takie, w czasie których przeżyją chwile grozy, dla lubiących Harrego Pottera jest pokój, w którym można wykazać się znajomością filmu. Można też znaleźć między innymi pokoje z zagadkami z czasów średniowiecza, tematyki science-fiction, dziejące się w dżungli. Wszystko zależy od tego, co lubią uczestnicy. Większość pokoi zagadek oferuje możliwość kupna wejścia w formie prezentu – poszukaj ciekawego tematu i sprezentuj możliwość przeżycia ciekawej przygody.

 

2. Szukasz prezentu dla kogoś, kto lubi chodzić do kina? Proponuję roczny abonament – kartę widza Cinema City, umożliwiająca nielimitowane wizyty w kinie. Nazywa się Cinema City Unlimited, a szczegóły znajdziesz na stronie kina. Nie jest to tanie, ale może wspólny prezent od kilku osób ucieszy bardziej, niż kilka mniejszych? Sprawdź tylko, czy obdarowana osoba ma blisko do tego kina!

 

3. Myślisz, że lepszym pomysłem są seanse w domowym zaciszu? Zawsze możesz kupić kartę podarunkową Netflixa 😉

 

4. Karta podarunkowa na ebook. Jeśli szukasz prezentu dla kogoś, kto lubi książki i ma czytnik – bon podarunkowy na książkę lub wybraną kwotę będzie dobrym pomysłem.

 

5. A może podarujesz chwilę relaksu? Znajdź pobliski salon masażu, przed świętami na pewno będą oferowali karnety prezentowe. Jeśli nie masaż, to może manicure? Pomyśl, jak spędzony czas może sprawić przyjemność.

 

6. Kolejny pomysł, tym razem dla miłośnika sztuki – wejściówka do Muzeum, na przykład Roczny Bilet Imienny uprawniający do wstępu na wszystkie wystawy czasowe i ekspozycje stałe do Gmachu Głównego oraz do oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to też pewna mobilizacja do tego, żeby nie odkładać wizyty w muzeum na „kiedyś” – karta ważna jest 365 dni.

 

7. Sztuka – niekoniecznie? To może Pakiet indywidualny, podwójny lub rodzinny do Centrum Nauki Kopernik lub innego miejsca, gdzie może wybrać się cała rodzina?

 

8. A może ktoś ucieszy się z biletu na koncert? Sprawdź, kto planuje w Polsce koncerty – może będzie to zespół lub artysta, którą obdarowana osoba bardzo chciała zobaczyć?

 

9. Jeśli osoba, dla której szukasz prezentu, wbrew przysłowiu „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” chce się czegoś nauczyć, pomóż jej. Wyszukaj ciekawy kurs – nawet krótki, dla początkujących – tak, by mogła zapoznać się z tematem. Co to może być? Na przykład kurs szycia.

 

Wszystkie te prezenty wymagają pewnego zaangażowania i znajomości osoby obdarowanej. Jak każdy prezent – ten dobrany pod osobę cieszy  najbardziej.

 

I druga kategoria – prezenty z drugiej ręki

 

Tu z kolei prezent jest istniejącym przedmiotem, ale nie jest nowy. Tu również można wymyślić atrakcyjny prezent, który może sprawić wiele radości, ale nie jest nowo wyprodukowaną rzeczą. Takie świąteczne circular economy.

 

Oto kilka moich pomysłów:

 

1. Płyta winylowa – jeśli wiesz, że osoba obdarowywana ma gramofon i szuka jakiejś płyty – możesz postarać się wyszperać tę, której szuka. Płyty winylowe nie zawsze są wznawiane, więc znaleźć taką wydaną np. w latach 90. nie jest łatwo. Uwaga, cena może zaskoczyć… (jak na przykład Older Georga Michaela…)

 

2. Książka – a może poszukiwana nie jest płyta, ale książka, której nie ma dodruku, lub jej wyjątkowe wydanie? Możesz wyszukać zarówno pierwsze wydania ważnych dla obdarowanej osoby książek, a może brakuje jakiegoś tytułu do serii, albo szuka książki kucharskiej? Np znakomita książka kucharska Dwaj łakomi Włosi jest niedostępna w księgarniach, o dodruku nic nie wiadomo – jedynym rozwiązaniem jest kupno #zdrugiejręki – ale jeśli ktoś jej szuka, to ten fakt z pewnością nie będzie przeszkadzał!

 

3. Znasz kogoś, kto jest miłośnikiem lub miłośniczką świeczek? I bezskutecznie poluje na jakiś limitowany zapach, albo wersję sprzed lat? Szukanie takich świec wymaga czas, zaangażowania i pieniędzy. To potrafią być bardzo drogie rzeczy. Naprawdę! Poniżej podaję kilka przykładów z firmy Yankee Candle, które znalazły nowych właścicieli i właścicielki na grupie tematycznej na Fb: świeczka Pink Blush kosztowała 350 zł, Whiskers on kittens z 2013 r. – (lekko używana) – 250 zł, Vanilla Satin 250 zł, Blissful Autumn 250 zł. To nie jest mało. Ale jeśli wiecie, że ktoś szuka jakiegoś zapachu od dawna to nie ma innej rady, jak kupić #zdrugiejręki. W regularnej sprzedaży nie są już dostępne.

 

4. Kolejną rzeczą, którą można i warto kupić z drugiej ręki, jest biżuteria. Piękne pierścionki retro, stylowe broszki, oryginalne wisiorki – one z pewnością znajdą uznanie w oczach amatorki takich ozdób. Gdzie je kupić? Najpierw musisz wiedzieć, co obdarowana osoba chce dostać. Jak się już dowiesz, to musisz zacząć szperać w ich poszukiwaniu. Mogą być dostępne w grupach na Facebooku, w Desie, w sklepie Jagg.

 

5. Kolejną rzeczą, którą kupić możesz tylko #zdrugiejręki jest dawna, żeby nie napisać stara, porcelana. Może obdarowywana osoba kolekcjonuje kubki „kratka” z Pruszkowa? Albo marzy o wazonie nazywanym osiołkiem, zaprojektowanym przez Czesława Zubera? Tu ponownie – trzeba poszukać. Te rzeczy są piękne, wyjątkowe, i nie dostępne od ręki.

 

W każdej z tych sytuacji podarunku musimy poszukać. Nie są dostępne od ręki w sklepach. I takie zaangażowanie też jest w prezentach ważne!

 

Zachęcam też do lektury wpisu o prezentach lesswaste.

Obraz Andrian Valeanu z Pixabay