Gdzie sprzedawać?

Jak sprzedawać ubrania na vinted?

Ostatni wpis dotyczący tego, gdzie i jak sprzedawać używane ubrania, spotkał się z dużym zainteresowaniem (dziękuję!) Dostałam kilka pytań dotyczących strony Vinted i postanowiłam przeznaczyć na to odrębny, bardziej rozbudowany wpis. 17 porad, które ułatwią Ci sprzedaż Twoich ubrań – zapraszam!

 

  1. WYBIERZ, CO CHCESZ SPRZEDAĆ…

Przejrzyj wszystkie ubrania w szafie i wybierz to, czego nie nosisz. Kryteria mogą być dwa – pierwsze: czy miałaś to na sobie przez ostatni rok? Jeśli nie – to marne szanse, że to nałożysz. Drugie – czy czujesz się w tym dobrze? Poszłabyś w tym ubraniu na spotkanie z przyjaciółkami? Czy nosisz je tylko do sprzątania lub „po domu”?

 

  1. …I SUROWO OCEŃ STAN

Dokładnie obejrzyj wszystkie ubrania. Wszystkie dziurki, zaciągnięcia, przedarcia. Zastanów się – kupiłabyś takie ubranie? Jeśli nie – to sama wiesz, co dalej. Jeśli jednak ubranie jest w dobrym stanie – wystaw je na sprzedaż.

Na vinted masz pięć opcji – nowe z metkami; nowe, nienoszone, bez papierowych metek; idealny, noszone ale w świetnym stanie; bardzo dobry, małe wady, które pokazane są na zdjęciu i przedstawione w opisie; dobry, istotne wady, które pokazane są na zdjęciu i przedstawione w opisie. Dopasuj odpowiednią do każdego ubrania. Wg mnie stan bardzo dobry wyklucza posiadanie wad – to najwyżej dobry.

 

  1. USTAL TERMIN

Umów się sama ze sobą, ile dajesz sobie czasu na sprzedaż. Wiadomo, że jedna torebka może czekać na sprzedać i pół roku, ale jeśli ubrań jest sporo, to moim zdaniem nie ma sensu, żeby czekały na sprzedaż w nieskończoność. Wiadomo, że jesienią kostiumy mogą sprzedawać się gorzej niż latem – ale to, co można nosić w danym sezonie lub cały rok powinno się sprzedać np. w dwa miesiące. Jeśli nie – niech trafi do oddania.

 

  1. NAPRAW, JEŚLI TRZEBA

W opisach sprzedawanych rzeczy zdarzają się opisach zdania ma małą dziurkę ale to wystarczy zszyć, odpadł guzik, wystarczy przyszyć i tym podobne. Wystarczy tylko… ? to zrób to sama! Chciałabyś kupić coś takiego?

 

  1. UPRASUJ!!!

Tak często widzę zdjęcia pomiętych ubrań, i za każdym razem wydaje mi się to niepojęte. Ani fasonu wtedy nie widać dobrze, ani ubranie dobrze się nie prezentuje. Uprasuj to, co chcesz sprzedać!

 

  1. ZRÓB ZDJĘCIA

Zadbaj o odpowiednie zdjęcia. Pamiętaj – światło dzienne jest lepsze niż sztuczne. Teraz aparaty w telefonach są już tak dobrze, że wystarczają do dobrego zdjęcia. Możesz je zrobić na podłodze – ale zwróć uwagę na jej stan! Kurz czy plamy nie zachęcą potencjalnych kupujących (piszę o tych plamach nie dlatego, że mam bujną wyobraźnię, uwierzcie!)

Możesz dodać dekoracje, jeśli masz na to czas: buty, magazyn o modzie, kwiaty i rośliny, okulary przeciwsłoneczne czy kapelusze to częste towarzystwo sprzedawanych ubrań. Dodatki muszą oddawać styl i ducha sprzedawanego ubrania – szpilki do eleganckiej spódnicy, kapelusz do letniej sukienki. Nie masz? Nie kupuj! Wykorzystaj to, co masz w domu, te nie przeznaczone na sprzedaż też! Połóż ubrania na ciepłym kocu, jeśli są jesienno-zimowe, dodaj kwiaty, jeśli wiosenne, połóż futrzaną czapkę, jeśli zimowe.

Ubrania można fotografować też na wieszaku – zwróć jednak uwagę jak się wtedy prezentuje! Bluzki często zwężają się wtedy smutno do dołu, zadbaj więc o to, by tego efektu uniknąć.

Pamiętaj, że im mniej rzucające się w oczy tło, tym lepiej. Wzorzysta pościel może być piękna, ale też może gryźć się lub zlewać z fotografowanym zdjęciem. Przejrzyj vinted i sama zobacz, które ze zdjęć Ci się podobają. Potraktuj je jak wzór.

Pamiętaj też, że na vinted nie można korzystać ze zdjęć z internetu! Ale za to możesz dodać film! To na pewno wyróżni Twoją ofertę. Film z falującą spódnicą, gładki chód zamka w kurtce, kieszonki wewnątrz torebki to dobry pomysł.

 

  1. ZRÓB ZDJĘCIA NA SOBIE!

Nie musisz ich publikować, jeśli nie chcesz. Często jednak kupujący chcą zobaczyć jak ubranie prezentuje się na kimś. Jeśli po sesji schowasz ubrania gdzieś głęboko, to pewnie nie będzie Ci się chciało go wyciągać, nakładać i robić tych dodatkowych zdjęć. Zrób to od razu – dbając też o tło i resztę stroju. Zachowaj je i wykorzystaj w miarę potrzeby.

 

  1. DOKŁADNIE ZMIERZ UBRANIE I ZRÓB ZDJĘCIA METEK

Zmierz dokładnie ubranie. Rozmiar rozmiarowi nie równy, więc taki opis dużo kupującym daje – na zdjęciu może nie być widać jak długa jest bluzka lub dokąd sięga spódnica. Zmierz wszystko dokładnie też po to, by uniknąć wyciągania ubrań (o czym pisałam w punkcie wyżej) przy pytaniach od kupujących.

Zrób zdjęcia metek z nazwą firmy, rozmiarem i składem – to ważna informacja, niech kupujące nie muszą domyślać się, czy sweter jest wełniany czy nie.

 

  1. STARANNIE ZŁÓŻ LUB ODWIEŚ DO SZAFY

Postaraj się złożyć ubrania tak, by prasowanie przetrwało jak najdłużej! Jeśli coś sprzedaż to dobrze wysłać ubranie w dobrym stanie – sama wolałabyś takie dostać, prawda?

 

  1. DAJ DOBRY OPIS

Opisz szczegółowo sprzedawane ubranie. Umieść w odpowiedniej kategorii, wybierz rozmiar, i opisz rzecz jak najlepiej. Opisz nawet to, co widać na zdjęciach – kupującym łatwiej będzie trafić do Ciebie przez wyszukiwarkę, jeśli wpiszesz „bluza z kapturem” niż po prostu „bluza” z myślą, że kaptur kupująca zobaczy na zdjęciach. Dodaj do opisu wymiary, skład. Unikniesz pytań o te rzeczy. Pamiętaj też, żeby zdjęciem głównym było zdjęcie całego ubrania.

Zadbaj o szczegóły opisu – kupowałam ostatnio beżową marynarkę, którą znalazłam po haśle camel, więc wiesz 😉 Na vinted działają hashtagi – skorzystaj z nich.

 

  1. ZADBAJ O DOKŁADNE PRZESTAWIENIE KOSZTÓW WYSYŁKI – OKREŚL WIELKOŚĆ PRZESYŁKI

Wystawiając rzecz na sprzedaż, musisz określić jej wielkość. Masz cztery opcje: mały (tshirt), średni (sukienka, torebka, baleriny), duży (płaszcz, buty, sweter) lub wysyłka indywidualna – podajesz cenę przesyłki i to na Tobie leży odpowiedzialność za jej zrealizowanie. Koszty wysyłki zawsze ponosi kupujący.

I przy okazji – czy możesz sprzedać poza Vinted rzecz tam wystawioną? I tak i nie. To niezgodne z regulaminem. Wszystkie wystawione przedmioty mają teraz opcję „kup teraz”, ale zdarza się, że sprzedające w opisie przedmiotu wyraźnie wskazują, że nie sprzedają w ten sposób. Teoretycznie możecie się wtedy porozumieć – kupująca zrobi przelew, Ty wyślesz sposobem wybranym przy zakupie. Nie ma wówczas kilku złotych opłaty za program ochrony kupujących.

 

  1. ZDECYDUJ SIĘ NA PROMOCJĘ typu „w zestawach 20% taniej” lub „przy kupnie trzech rzeczy wysyłka gratis”. Ustawiasz to w swoim profilu w opcji „obniżki zestawów” lub opisie przedmiotu.

 

  1. USTAL REALNĄ CENĘ

Przejrzyj vinted i zobacz, w jakich cenach wystawione są podobne ubrania. Pamiętaj, że wystawione nie oznaczają, że za tę cenę się sprzedają!

Kupująca, poza kosztami przesyłki, dopłaci kilka złotych za program ochrony kupujących. Czym to jest? To system potwierdzeń przesyłek: wg regulaminu Vinted pieniądze nie zostaną przekazane sprzedawcy, dopóki nie potwierdzisz, że przedmiot dotarł bezpiecznie i jest zgodny z opisem. Jeśli produkt znacząco odbiega od opisu, nie dotrze lub dotrze uszkodzony, daj nam znać w ciągu 2 dni od dostawy (lub przewidywanej daty dostawy, jeśli nie dotrze).

A co, jeśli kupująca odbierze przedmiot, ale nie potwierdzi, że wszystko jest w porządku? Vinted zrobi to za nią. Kupująca ma na zgłoszenie ewentualnych uwag 2 dni, po tym czasie transakcja uznawana jest za bezproblemową, a środki przelewane są na konto sprzedającej.

  1. WYSTAW WSZYSTKIE RZECZY NA RAZ

Kupujące często oglądają wszystkie przedmioty sprzedającego, jeśli coś im wpadnie w oko. Wykorzystaj to wystawiając wszystko na raz.

 

  1. OBNIŻ CENĘ

Przy kilku- kilkunastu osobach obserwujących daną rzecz obniż cenę o 5 zł. Wtedy każda osoba, która ją obserwuje (czyli kliknęła serduszko przy przedmiocie), dostanie powiadomienie o obniżce. Kto wie, może kogoś to zachęci?

Możesz również skorzystać z opcji „złóż ofertę” – jest to wskazanie konkretnemu użytkownikowi lub użytkowniczce Vinted ceny tylko dla niego. Aby to zrobić wejdź w konwersację z użytkownikiem, lub w powiadomienie, że ktoś dodał Twoją ofertę do ulubionych, wybierz opcję „złóż ofertę” (nie wystarczy kliknąć w konwersacji) i kliknij „wyślij”. Potencjalna kupująca zobaczy ją od razu i będzie mógł z niej skorzystać – ale tylko ona. Nikt poza tą osobą nie zobaczy obniżonej ceny. Możesz złożyć pięć takich ofert w ciągu jednego dnia.

  1. ZAPAKUJ ŁADNIE, ale pamiętaj o ekologii.

Wykorzystaj materiały z recyklingu. Bądźmy #zerowaste Pamiętaj, żeby każdy przedmiot zapakować tak, by nie zniszczył się w czasie transportu.

17. WYŚLIJ

Vinted bardzo ułatwia Ci proces wysyłki. Jeśli ktoś kupi od Ciebie przedmiot, wówczas dostaniesz powiadomienie i mail. Załącznikiem będzie etykieta do paczkomatu – nie musisz nic ustalać z osobą kupującą. Wydrukuj ją, naklej na paczkę, i nadaj w dowolnym paczkomacie – masz na to pięć dni, inaczej transakcja zostanie anulowana. Przesyłka jest ubezpieczona na kwotę do 200 zł, tak na wszelki wypadek.

Od tego momentu możesz śledzić paczkę. Dostaniesz powiadomienie o dostarczeniu przesyłki, oraz o potwierdzeniu przez kupującą, że wszystko jest w porządku. W tym momencie środki ze sprzedaży trafiają do Twojego portfela Vinted – możesz je tam zostawić, żeby opłacić swoje zakupy, bądź przelać na konto.

I tu mała uwaga.

Nie mogę zignorować sytuacji, w których sprzedające nie mogą potwierdzić swojej tożsamości bądź wprowadzić numeru konta, na które mają zostać przelane środki ze sprzedaży.  Nie spotkało mnie to osobiście, ale czytałam o tym na różnych grupach na Fb oraz na forum na vinted.

 

Nie wiem niestety, w czym może tkwić problem. Mam nadzieję, że nie jest on powszechny, i że administracja Vinted sprawnie rozwiązuje każdy taki problem.

18. OZNACZ JAKO SPRZEDANE

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz mogła robić to jak najczęściej!

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, lub okazał się praktyczny – daj mi proszę znać komentując w poście na Facebooku. A jeśli jesteś z Warszawy, i masz ochotę pozbyć się niechcianych rzeczy, to zachęcam do przeczytania wpisu o Stare na Nowo i Bazarze Miejskim – czyli takich miejscach, gdzie wystawiasz swoje rzeczy na sprzedaż. O sprzedaży przez internet przeczytasz we wpisie o tym, jak i gdzie sprzedawać ubrania, i jak sprzedawać na Remixshop.

Zapraszam!

Gosia