Zrobiłaś już generalne porządki, ale ciągle masz wrażenie, że otaczają Cię niechciane rzeczy? A może planujesz takie porządki od dawna, ale na planowaniu się kończy?
Mam dla Ciebie sześć drobnych zmian, które pozwolą Ci rozprawić się z niechcianymi rzeczami. Jestem przekonana, że ich wprowadzenie sprawi, że nie będziesz natykała się na to, czego nie używasz.
- BĄDŹ HOJNA
Nieużywany przedmiot traci swój sens, napisała Hideko Yamashita w książce Dan-sha-ri. I tak jest. Lepiej jest rzecz oddać lub sprzedać, niż schować głęboko do szafy. Bądź hojna w pozbywaniu się, jeśli chcesz mieć dom wolny od niechcianych przedmiotów.
Bądź też hojna dla siebie. Nie chowaj perfum na lepsze okazje i nie trzymaj ubrań na wielkie wyjścia. Używaj rzeczy.
Nieużywany przedmiot traci swój sens. Istotą rzeczy jest bycie używanymi. Puść w obieg to, czego nie używasz. Używaj i zużywaj to, co masz.
- BĄDŹ SZCZERA
Bądź szczera wobec samej siebie. Nie oszukuj się, że będziesz czegoś używać, jeśli od dwóch lat leży nieużywane. Jasne stawanie sprawy ułatwi Ci pozbywanie się rzeczy.
Bądź też szczera sprzedając lub oddając rzeczy. Nie zawyżaj stanu ubrania i jego ceny przy sprzedaży, napisz szczerze oddając coś że nie wiesz, czy oddawany sprzęt elektroniczny działa. Nikt nie chce kupić pożółkłej koszulki, która miała być biała, czy sprzętu elektronicznego który działa, poza tymi momentami, kiedy nie działa.
- PRZYGOTUJ SOBIE LISTĘ „DO NIE-KUPIENIA”
Przygotuj sobie listę rzeczy, których nie będziesz kupować. Niech na niej będą rzeczy, których nie potrzebujesz lub wiesz, że nie będziesz z nich korzystać ze względu na pewną cechę. Jeśli masz już kilka lakierów do paznokci to pamiętaj o tym, gdy trafisz na jakąś magiczną promocję. Zapisz na tej liście na przykład swetry i szaliki z akrylu. Nie grzeją, elektryzują się i szybko niszczą. I tak dalej. Zerkaj na nią na od czasu do czasu i aktualizuj. Unikniesz dzięki temu zbędnych zakupów i wydatków.
Jeśli potrzebujesz inspiracji – moja lista dostępna jest tu.
- MAŁE KROCZKI, NIE WSZYSTKO NA RAZ!
Jeśli planujesz od dawna gruntowne porządki, i ciągle się za to nie zabrałaś, to zmień metodę. Zacznij od zminimalizowania jednego obszaru, dość łatwego, i zobaczenia korzyści. Na przykład torebki, bielizny, kosmetyczki. Nie zaczynaj od tak obszernego tematu jak np. cała kuchnia albo od trudnego, np. ubrania. Małe kroczki.
Masz ochotę spróbować, a przy okazji posłuchać fajnej muzyki? Zapraszam, przeczytaj mój ebook pokazujący jak posprzątać trzy nieduże miejsca. Myślę, że nabierzesz wprawy i będziesz mieć ochotę na więcej!
- PRZYGOTUJ TRZY PUDEŁKA
Przygotuj trzy pudełka na rzeczy, których chcesz się pozbyć.
Pierwsze pudełko przyda się w trakcie sprzątania. Ten pomysł podsuwa Francinine Jay w książce Minimalizm daje radość. Nazywa je pudełkiem Tymczasowy Brak Decyzji. Jeśli nie wiesz w czasie porządkowania co zrobić z daną rzeczą, potrzebujesz więcej czasu do podjęcia decyzji, umieść je w tym pudełku. Nie spowalniasz dzięki temu tego procesu. Sprzątane miejsce będzie w pełni uporządkowane. Jeśli odłożyłabyś tę rzecz jest wielka szansa, że czekałoby tam na Ciebie do następnych porządków.
Drugie pudełko nazwałam pudełkiem przypomnienia.
Weź pudełko, koszyk lub inny pojemnik i wrzucaj do niego w czasie porządków wszystko to, co masz wrażenie, że użyjesz kiedyś, w bliższej niekreślonej przyszłości. Sprzątając kosmetyczkę – wrzuć do pudełka połowę szminki, której nie możesz zużyć do końca, albo resztkę perfum. Sprzątając szkatułkę z biżuterią – wrzuć do pudełka przypomnienia naszyjnik, który miałaś na sobie raz i to dawno temu i w zasadzie nie wiesz, czemu go nie nosisz. Takie pudełko przypomnienia rzeczy, które musisz zużyć – lub się ich pozbyć.
Schowane z powrotem na swoje miejsce na pewno znikną tam na długie miesiące, warto mieć je pod ręką, żeby co rano do nich zajrzeć i zdecydować – czy dziś jest ten dzień, kiedy ich użyję? Jeśli po np. miesiącu nadal będą tam leżały, będzie to dla Ciebie jasna odpowiedź to na pytanie.
Trzecie pudełko to pudełko na rzeczy które już wiesz, że oddasz lub sprzedasz. Zbieraj w nim rzeczy do zawiezienia do sklepu charytatywnego (jest większa szansa, że pojedziesz z kilkoma rzeczami niż z dwiema). Warto też zebrać rzeczy na sprzedaż i wykorzystać sobotni poranek do zrobienia zdjęć w dziennym świetle. (Jeśli chcesz poczytać więcej o sprzedawaniu swoich ubrań – zapraszam do lektury tego tekstu).
Wszystkie te trzy pudełka mają jedno zadanie – sprawić, żebyś nie odkładała rzeczy w czasie porządków na ich dotychczasowe miejsce. Jeśli to zrobisz, zostaną tam, a Ty się ich nie pozbędziesz. Te trzy pudełka pomogą Ci w oddawaniu i sprzedawaniu rzeczy.
- WYBIERZ MIEJSCE SPRZEDAŻY
Przejrzyj moje teksty dotyczące tego, gdzie warto sprzedawać rzeczy – przez internet i stacjonarnie, w Warszawie. Myślę, że wiedząc gdzie co można sprzedać łatwiej będzie Ci podejmować decyzję o rozstaniu się z daną rzeczą!
- DOŁĄCZ DO WYZWANIA
Jeśli korzystasz z Instagrama możesz dołączyć do wyzwania związanego z pozbywaniem się rzeczy, na przykład #1000rzeczymniejw2020 Przeglądając zdjęcia i opisy zobaczysz czego jeszcze możesz się pozbyć , a po drugie zainspirujesz się co można zrobić z rzeczami. W przyszłym roku z pewnością pojawi się nowa wersja hasztagu! Dzięki temu przeglądanie mediów społecznościowych będzie przypominało Ci o tym temacie, i podsuwało pomysły czego można się pozbyć.
Spróbuj wprowadzić te zmiany. Nie musisz od razu wszystkich, ale uwierz mi, że warto!
Od której zaczniesz?