Gdzie sprzedawać?

Bazar Miejski, czyli circular fashion, circular economy i vintage w stolicy.

Masz, sprzedaj. Nie masz, kup.

To najlepszy i najkrótszy opis sklepu „Bazar Miejski”, znajdującego się w centrum Warszawy, przy urokliwej ulicy Oleandrów (chociaż właściwy adres to Marszałkowska 19).

Idea jest prosta – jeśli chcesz kupić wyjątkową rzecz, wybierasz spośród zgromadzonych na regałach przedmiotów. Znajdziesz tam między innymi ubrania, buty, torebki, kosmetyki, biżuterię, dodatki do domu, książki, płyty

Jeśli masz rzeczy, których już nie używasz, wynajmujesz regał, wystawiasz je tam, i dostajesz przelew za to, co się sprzeda.

Korzystałam z tej formy sprzedaży kilka razy, i zawsze byłam zadowolona – dlatego też ten wpis w całości poświęcę Bazarowi Miejskiemu.

Czym jest Bazar Miejski?

To świetna metoda na pozbywanie się niechcianych rzeczy, i na kupno rzeczy wyjątkowych. Właściciele piszą o nim tak: Bazar Miejski jest jedyną w swoim rodzaju przestrzenią umożliwiającą ludziom wymianę używanych towarów. Chcieliśmy stworzyć bezpieczne środowisko dla kupna i sprzedaży każdego rodzaju używanych wyrobów. Bazar Miejski skierowany jest do osób, które rozumieją korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne jakie płyną z utrzymania tych produktów we wtórnym obiegu. Stwarza on możliwość pozbycia się nadmiaru zbędnych rzeczy osobom ich niepotrzebującym jednocześnie umożliwiając ich nabycie tym, którym jeszcze mogły by się przydać.

Jak sprzedawać w Bazarze Miejskim?

Sprzedaż zaczynamy (pomijając oczywiście sprzątanie w domu i decyzję co chcemy sprzedać) od rejestracji na stronie Bazaru i wyboru wielkości regału, który pomieści to, co chcemy tam wystawić. Do wyboru są 3 wielkości: S (50 cm), M (70 cm) i L (120 cm). Wybór, czy ma to być wieszak czy półka, należy do nas. Wieszaki dostępne są na miejscu. Ilustracja ze strony Bazaru Miejskiego przedstawia to dokładnie:

Co ważne – na regale wielkości S limit to 30 wieszaków, dla regałów wielkości M – 50 wieszaków, a dla regałów wielkości L – 80 wieszaków. Pozwala to klientom wygodne przeglądanie ubrań, a pracownikom utrzymanie porządku.

Po wyborze wielkości i podjęciu decyzji o długości najmu, możemy wybrać termin. Znamiennym jest, że gdy sprawdzałam to 1 września pierwsze wolne terminy zaczynają się w listopadzie! To świadczy o popularności tego miejsca, co bardzo cieszy.

Całość rezerwacji, opłat i zgłoszenia rzeczy odbywa się przez stronę Bazaru. Po opłaceniu kosztu wynajmu możesz wypełnić formularz wpisując to, co chcesz sprzedać, oraz podać ceny. Bazar Miejski – poza opłatą za regał – pobiera 20 % prowizji od każdej sprzedanej rzeczy. Miej to na względzie ustalając cenę.

Pamiętaj, że to co wpiszesz do formularza będzie widoczne na metce – warto wpisać przydatne dla kupującego informacje np. rozmiar ubrania, informację o składzie.

 

Co dalej?

W dniu rozpoczęcia sprzedaży przyjeżdżasz do Bazaru, obsługa wskazuje Ci Twój regał i drukuje naklejki. Twoim zadaniem jest ometkowanie swoich rzeczy, i ułożenie lub rozwieszenie ich. Biżuterię, perfumy i kosmetyki, a także drobne akcesoria i urządzenia elektroniczne można wstawić do gablotek.

 

Metkując ubrania, dostaniesz metkownicę, żyłki, naklejki i tekturki, oraz zabezpieczenia przeciw kradzieży, jeśli chcesz je przyczepić. Potem układasz rzeczy na regale, i już. Postęp sprzedaży możesz śledzić po zalogowaniu się na stronie. Jeśli chcesz coś dołożyć – nie ma problemu, możesz wprowadzić nową rzecz do panelu sprzedawcy, dowieźć do sklepu, ometkować i zostawić na swoim regale.

 

      

Dobry pomysłem, który podpatrzyłam u kilku sprzedających, jest postawienie na regale ramki z opisem tego, co oferuje, np: ubrania rozmiar L, buty rozmiar 38 książki podróżnicze. Zachęci to z pewnością kupujących, jest też dużym ułatwieniem dla łowców skarbów.

Po terminie wynajęcia regału odbierasz to, co zostało. Pracownicy zbierają to w jedno miejsce, co jest dużym ułatwieniem. Masz na to dwa dni – po tym terminie naliczana będzie opłata 10 zł.

Twój zysk wpłynie przelewem na konto.

 

Co możesz wystawić na sprzedaż w Bazarze Miejskim?

Co tylko chcesz. Nie ma prowadzonej selekcji rzeczy. Wśród sprzedanych tam przeze mnie rzeczy mogę wymienić: książki, plecak, spodnie, zabawkę (maskotka), lazy bag, pojemnik na pościel, apaszki, torebkę, obrazek i album na zdjęcia.

Bazar Miejski promuje wybrane przez siebie rzeczy, umieszczając je na prowadzonym przez siebie profilu na Instagramie i Facebooku. Dodatkowo, niektóre rzeczy można kupić przez stronę internetową. To obsługa sklepu wybiera to, co ma trafić w te miejsca – sprzedający nie ma na to wpływu.

Bazar Miejski to świetny sposób i na sprzedaż niechcianych rzeczy, i na kupno wyjątkowych przedmiotów. Na miejscu jest przebieralnia, nie kupujesz więc nic w ciemno. Obsługa jest bardzo pomocna, w tle leci przyjemna muzyka – przyznaję, że pobyt tam to przyjemność.

PLUSY:

– sklep na bardzo dużo różnych klientów, więc szansa, że Twoja rzecz znajdzie nabywcę, jest wysoka;

– obsługa jest bardzo sympatyczna i pomocna;

– oszczędzasz czas – nie musisz odpowiadać na pytania zadawane przez potencjalnych kupujących zadawane przez grupy na Fb czy też OLX;

– obsługa zamieszcza zdjęcia sprzedawanych rzeczy (nie wszystkich!) na Fb i Instagramie zachęcając kupujących do odwiedzenia sklepu;

– możesz śledzić postępy sprzedaży na stronie internetowej Bazaru Miejskiego

MINUSY

– myślałam, myślałam, i nic nie wymyśliłam.

Uwielbiam to miejsce i ilekroć jestem w centrum, to zawsze tam zaglądam. Serdecznie Wam polecam!

Na zakończenie kilka liczb.

  • do wyprodukowania jednego kolorowego t-shirtu potrzebne jest 2 700 litrów wody.
  • w akcji „Daj swoim ubraniom drugie życie” prowadzonej w Polsce przez miesiąc zebrano ponad 45 ton odzieży
  • przeciętny Amerykanin wyrzuca 34 kg ubrań rocznie
  • w Polsce wyrzuca się około 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie

 

Zatrzymajmy to. Nauczmy się pozbywać tego, czego nie używamy, i kupować rzeczy z drugiej ręki. Sami zobaczcie, jakie cuda można tam znaleźć.

płyty

 

książki

Chcesz przeczytać o innym tego typu miejscu w Warszawie? Zapraszam do wpisu o Stare na Nowo.

A jeśli potrzebujesz porad dotyczących pozbywania się niechcianych ubrań, zapraszam do wpisu o tym, jak i gdzie sprzedawać używane ubraniajak sprzedawać na Vinted i jak sprzedawać na Remixshop.